Information

Your search text must be at least 3 characters.

"Bu karar Sansür değil"


Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kültür, Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Aden Hassan Aden ile Başbakanlık Merkez Bina’da görüştü. İşler, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, "Aramızda şu an 3 tane tamamlanmış, 7 tane devam etmekte olan projemiz var. Yurtdışı Türkler olarak dünyanın çeşitli yerlerinden öğrencilere burs veriyoruz. İki ülke arasındaki kültürel ilişkiler konusunu ele alma fırsatı bulduk Cubuti’de bir cami yapmayı planlıyoruz. Gayet verimli bir görüşmeydi" dedi.

Açıklaması sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan İşler, ’TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı İnternet Yasası’na ilişkin, "Öncelikle internet yasasının doğru zeminde tartışıldığı kanaatinde değilim. Sansür olarak sunulması doğru bir yaklaşım değil. İnternette kişisel hakların korunmasına yönelik bir adım atıyoruz. Daha önceki yıllara baktığımız zaman bu tehditlerle, kasetlerle birtakım insanların siyasi geleceği karartıldı. Daha önceki mevcut düzenlemede 7 günden önce herhangi bir tedbir alma söz konusu değildi. Şimdi bunu hızlandırıyoruz, TİB Başkanı 4 saat içinde yayını durdurabiliyor. 24 saat içinde mahkemeye gidilecek, 48 saat içinde karar verilecek. Cumhurbaşkanının çekinceleri iletildi.

Hükümet olarak Kanun Teklifi Meclis’e sunuldu. TİB Başkanının 24 saat içinde mahkemeye gitmesi teklifi, bir de trafik konusu var. O konularda hükümetimiz olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın çekincelerini giderecek adımları atacağız. Şu an meclise sunuldu ve kısa sürede yasalaşacak. Biz, kesinlikle internete sansür getirmiyoruz. Özel hayatının giziliği konusuna bir tedbir ve koruma getiriyoruz. Bu şekilde şantajlara ve tehditlere mahal vermemek için bu adımı attık. Kesinlikle bu bir sansür olarak değerlendirilmez.

Cumhurbaşkanımız da zaten onaylamış, cekincelerini iletmiştir. Muhalefet partileri, isterlerse Anayasa Mahkemesi’ne götürebilirler" şeklinde konuştu.

"TÜRKİYE’DE BİR İLKİ YAŞIYORUZ"

"HSYK düzenlemesini CHP Anayasa Mahkemesi’ne götürüyor. Neler söyleyeceksiniz" sorusuna İşler, "HSYK Yasası henüz onaylanmış durumda değil. Yasal süreç tamamlanmış değil. Türkiye’de bir ilki yaşıyoruz. CHP’nin böyle bir karar almasını yadırgıyorum. CHP neden böyle bir girişimde bulunuyor’ sorusunu sormak lazım. O da CHP’nin içinde bulunduğu sıkıntılardan kaynaklanıyor. Türkiye’nin gündemini değiştirmeye yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum" cevabını verdi.
(İHA)

Paylaş