Information

Your search text must be at least 3 characters.

Lotus Holding’ şirketinin 67 milyon euroluk davası Türkmenistan lehine sonuçlandı

Lotus Holding’ şirketinin 67 milyon euroluk davası

Türkmenistan lehine sonuçlandı

 

6 Nisan tarihinde, Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID), Türkmenistan hükümetine karşı 2017 yılında Türk şirketi «Lotus Holding» tarafından açılan 67 milyon Euroluk  dava üzerine karar verdi. Türk tarafının, Türkmen ortaklarının enerji alanındaki anlaşmalara uymadığına ilişkin suçlamaları reddedildi. Ayrıca, "Lotus Holding" 1 milyon ABD doları değerinde olan yasal masrafları ödemek zorunda kalacak.

Şirket yönetimi, «Lotus Holding» şirketi bünyesindeki «Lotus Enerji» tarafından yapılan projelerin uygun bir ücret ödenmeden, kötüye kullanılmasıyla ilgili iddialarda bulunuyor (254 megavat kapasiteli iki elektrik santralini inşa etmek için yapılan yatırımlardan bahsediyoruz).

«Lotus Holding» şirketinin talebinin yasal dayanağının ve Hükümetin sözleşme altındaki faaliyetlerinde Türk şirketiyle hiçbir bağlantısının olmaması nedeniyle, Türkmen Hükümeti şirketinin iddialarının reddedilmesine ilişkin bir dilekçe gönderdi.

Anlaşmazlığı inceledikten sonra, tahkim mahkemesi Türkmen tarafının lehine karar verdi. “Lotus Holding” şirketinin talebinin kanıtlar ve belgeler ile gösterilmediği belirtildi.

Paylaş