Information

Your search text must be at least 3 characters.

Türkmenistan ve Rusya düzenli gemi seferlerinin oluşturulmasını değerlendirdiler

Görüşmelere katılanlar deniz, demiryolu ve otomobil araçları alanında işbirliğinin yollarını, ayrıca uzmanları hazırlama meselelerini masaya yatırdılar.

Özellikle de taraflar Rusya’nın Olya ve Makhachkala limanlarının ve Türkmenbaşy şehrinin Uluslararası deniz limanının arasında düzenli gemi seferini başlatma, yükleri taşımayı organize etme koşulları üzerine fikir alışverişinde bulundular.

‘Türkmenbaşy-Makhachkala’ ve ‘Türkmenbaşy-Olya’ yönlerinde sürekli gemi seferlerinin başlatılmasının gıda, inşaat malzemelerini, tahta ürünlerini, polimer ürünlerini, dizel yakıtını ve diğer petrol ürünlerini taşımayı sağlayacağı vurgulandı.

Bunların dışında, Olya ve Türkmenbaşy limanlarının arasında gemi seferlerinin oluşturulması ile ilgili olarak, gemilerin limanlara girme ücretleri karşılaştırılacak, onları iskonto etme olanağı ise azalacak.

Online olarak gerçekleştirilen görüşmelere Türkmen tarafından ‘Türkmendeňizderýaýollary’, ‘Türkmendemirýollary’, ‘Türkmenawtoulaglary’ acentelerinin yöneticileri ve temsilcileri, Rusya tarafından Ulaştırma Bakan Yardımcısı Yuriy Tsvetkov’un başkanlığındaki heyet katıldılar.

Paylaş