Information

Your search text must be at least 3 characters.

‘AKİNA-ANDHOY’ DEMİRYOLU HATTI KULLANIMA AÇILDI

14 Ocak 2021 tarihinde Afganistan İslam Cumhuriyetinin Akina-Andhoy istasyonları arasında uzunluğu 30 kilometre olan demiryolunun açılış töreni gerçekleştirildi.

Etkinliğe Türkmenistan’ın ve Afganistan İslam Cumhuriyetinin Devlet Başkanları,  hükümet üyeleri, iki ülkenin birçok bakanlıklarının ve sektör kurumlarının temsilcileri, kamu kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.

‘Türkmendemiryollaryı acentesi başkanı A. Atamyradov ve Afganistan Demiryolu araçları kurumu başkanı Mohammad Yamma Şams etkinliğe katılanlara inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

A. Atamyradov kendi konuşmasında Türkmenistan’ın demiryolu sistemi ile birleşen Akina-Andhoy demiryolunun Asya uluslararası demiryolu araç geçidinin bir parçası olarak, Lapis-Lazuli geçidinin önemli parçası olacağını belirtti. Bu projeyi gerçekleştirme üzerinde özveri ile çalışan Türkmen ve Afgan demiryolu çalışanlarının uyumlu çalışmasından bahsetti. Türkmenistan Devlet Başkanının başlangıcı ile oluşturulan bu ve diğer alanların, geniş kapsamlı ticari-ekonomik işbirliğini pekiştirmeye yardım etmekle birlikte hem Türkmenistan’ın hem de tüm bölgenin ulaştırma ve transit olanaklarını geliştirmeye destek verdiği de belirtildi.

Açılış töreninde konuşma yaparak, Afganistan Demiryolu araçları kurumu başkanı Mohammad Yamma Şams ulaştırma alanında Türkmen-Afgan işbirliğinin üst düzeye sahip olduğunu vurguladı. Yamma Şams bu projeyi hayata geçirme konusunda verdiği yardım için Türkmenistan Devlet Başkanına teşekkür sözlerini beyan etti. Yeni çalışma yerlerini oluşturmak ve Afganistan’ın ulaştırma ve transit olanaklarını genişletmek için bu demiryolunun etkinliğinin gelecekte de gelişeceğini belirtti. Bununla birlikte, Akina-Andhoy demiryolu Afganistan’ın ekonomik kalkınması, ülkede küçük ve büyük girişimciliğin etkinleştirilmesi için yeni olanakları oluşturacak.

Tören sırasında Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov ve Afganistan Devlet Başkanı Sayın Mohammad Aşraf Gani Akina-Andhoy demiryolunu kullanıma açtılar.

Bu demiryolunun açılması Türkmenistan’ın ihracat ürünleri yüklenmiş 20 vagondan oluşan demiryolu treninin Akina istasyonundan Andhoy şehrine doğru gönderilmesi ile devam etti.

Törenin sonunda tesisin inşaatında özveri ile çalışan Türkmen ve Afgan demiryolu çalışanlarına Türkmenistan Devlet Başkanının adından değerli hediyeler takdim edildi.

Türkmenistan Sanayi ve Haberleşme Bakanlığının ‘Türkmendemirýollary’ ajentesi ile Afganistan Demiryolu araçları kurumu arasında Akina-Andhoy demiryolunu inşa etme konusunda Karşılıklı anlaşmaya ilişkin Mutabakat Bildirisinin Şubat 2019’da Aşkabat’ta düzenlenen üst düzey ikili görüşmelerin sonuçlarıyla ilgili olarak imzalandığını da belirtmek gereklidir.

Paylaş